הבן של האדמו”ר יקבל דרגות קצונה מאת חנן גרינווד

June 25, 2019 9:54 pm0 commentsViews: 26

ברחבת המסדרים של בה”ד 1 יקבלו היום עשרות צוערים את הדרגות המיוחלות • אחד מהם הוא ניסים, שגדל כחרדי בירושלים • בנערותו התעקש ללמוד לבגרות ובגיל 19 התגייס לסיירת צנחנים: “באתי כדי להשתנות”

ניסים // צילום: דובר צה”ל

עשרות צוערים יהפכו היום (רביעי) לקצינים, כשיקבלו בטקס מרגש את הדרגות המיוחלות ברחבת המסדרים של בה”ד 1.

בתום חודשים ארוכים של הכשרה, הם יפוזרו ליחידות השונות ויתחילו לפקד על הלוחמים. בין הצוערים הנרגשים יהיה גם ניסים, חבוש כומתה אדומה ועם כנפי צניחה על החזה, שדרכו לדרגת סגן משנה היתה רצופה באתגרים גדולים מאלה של רוב חבריו לקורס היוקרתי.

“גדלתי ליד מאה שערים. אבא שלי היה מקורב לאדמו”ר, למדתי בתלמוד תורה ובישיבה”, משתף ניסים. כנער, הוא החליט ללמוד לבחינות הבגרות, דבר שלא מצא חן בעיני הוריו. במשך שלוש שנים “טייל” בירושלים, מצא עצמו ב”זולות” עם נוער בסיכון ואפילו “זכה” לתיק פלילי. לדבריו, “הסתובבתי ולא עשיתי יותר מדי, קצת הסתבכויות – אבל אני המתון מבין החברים”.

בגיל 19 החליט לעשות מהפך בחייו. הוא התגייס לצה”ל, למורת רוחם של בני משפחתו, ונלחם על מנת להגיע לסיירת צנחנים. “הסיבה שרציתי סיירת זה לא כי זה ‘וואו’, אלא כי אלו אנשים שרוצים להיות שם במאה אחוז”, מסביר ניסים, “באתי לצבא כדי להשתנות – אני כמו החבר מקיבוץ יגור או שהמשפחה שלו היא הכי מלח הארץ”.

מחיר משפחתי קשה

המהלך, הוא מספר, גבה מחיר. אחותו בת ה־25 – גיל “מבוגר” במיוחד בעולם השידוכים – עדיין לא התחתנה, ככל הנראה בשל העובדה שאחיה “יצא לתרבות רעה”.

כתוצאה מהחלטתו להתגייס נותק הקשר בין ניסים לבין הוריו: “הגיוס פוצץ את הקשר עם המשפחה. בתחילת השירות גרתי במחסן, בלי שירותים או מקלחת. מקום ממש עלוב. אחרי חודשיים נגמרו לי החסכונות ונפתחתי למפקד, סיפרתי לו על מצבי”.

חשוב לניסים להבהיר כי “ההורים שלי לא נגד הצבא, אבל הם חששו שזה יפגע בשם של המשפחה – אדם בונה את השם שלו במשך שנים, האחיות שלי הגיעו למקומות הכי טובים למרות אתגרים, ופתאום תקעו להן את השידוכים”.

סיום קורס קצינים בבה”ד 1 // צילום ארכיון: דודו גרינשפן

שכונת מאה שערים (למצולמים אין קשר לכתבה) // צילום: אורן בן חקון

ניסים נאבק על מנת להשלים את המסלול, סיים אותו בהצטיינות והמשיך לקורס מפקדי כיתות. לאחר מחזור כמדריך בקורס יצא לקורס הקצינים היוקרתי, אותו סיים “רק” במקום השני, דבר שהוא מגדיר בחצי חיוך כ”פדיחה”. לפני ארבעה חודשים התחתן עם חברתו זה חמש שנים, והשניים עברו להתגורר בנחלאות.

בקורס הקצינים הוא דרש להגיע לפלוגת חץ, הפלוגה החרדית בצנחנים, ולאחר מאבק – בסיוע של מפקדים בכירים ושל רוני ענר מכפר נצר, ואל”ם (במיל’) אוליביה רפוביץ, שעזרו לו רבות מבחינה מנטלית – קיבל את מבוקשו. בשבוע הבא יהפוך באופן רשמי למפקד מחלקה בפלוגת הצנחנים החרדית.

להתקדם ולהצטיין

“אני רוצה לחבר את החיילים לתרבות הצבאית, להפוך את האנשים המדהימים האלו ללוחמים מצוינים וגם לחנך אותם”, מתווה ניסים את המשך דרכו. “רוב הקצינים שמגיעים לפלוגה הם חילונים שלא מכירים את העולם החרדי, ואני ההפך – אני הולך לקבל אנשים כמוני, שיצאו מהחברה החרדית, שם הם כנראה לא היו התלמידים המצטיינים, כי אחרת היו נשארים בישיבה. אני רוצה להוציא אותם מהמצב שבו הם נמצאים, להסביר להם שאפשר לשנות, להתקדם ולהצטיין”.

Leave a Reply


Scroll Up