הסיפור מאחורי הווידאו! מאת נורית גרינגר

September 19, 2015 3:01 pm0 commentsViews: 190

altalena

את אמא שלי הבריטים הורידו בשנת 1946 מהאוניה ביריה ולקחו אותה ישר למחנה המעצר הבריטי בעתלית, ישראל. וזה אחרי שנים של סבל במחנות ריכוז ועבודה קשה של הנאצים. הבריטים העוולים גילחו את ראשה בחיפושים אחרי כינים וסגרו אותה במחנה מעצר, מאחורי גדרות תיל שמעברן היתה אדמת ממדינה שבה רצתה לגור וציפתה, בכיליון עיניים, להגיע אליה מזה שנים. ושם ת מעבר לגדר התייל חיכה לה גם גבר אוהב שמאוחר יותר נהיה בעלה והאבא שלי.

ימח שמם של הבריטים האנטישמים עד היום.

בוידאו, קבוצת אזרחים בריטים, ילדי ונכדי חיילים בריטים, עומדים בנמל חיפה ומבקשים סליחה מהעם היהודי על ההתנהגות הלא חוקית והעויינת של שילטונות המנדט הבריטי כלפי היהודים שניצלו מהשואה ואפילו לפני זה.

נקודה בהיסטוריה:

המנדט הבריטי בפלסטין החל כתוצאה ממלחמת העולם הראשונה. הוחלט עליו בועידת סן-רמו, המפגש הבינלאומי לאחר מלחמת העולם הראשונה על ידי מועצת בעלות הברית העליונה, שנערכה בווילה דואצ’אן, סן-רמו, איטליה, מה-19-עד-ל-26 באפריל, 1920, ובה השתתפו ארבע מעצמות הברית הראשיות של מלחמת העולם הראשונה: בריטניה, צרפת, איטליה ויפן.

בועידה התקבלו החלטות שקבעו הקצאת מנדטים סוג קלאס ‘א’ של חבר הלאומים לממשל על שטחי האימפריה העות’מאנית לשעבר במזרח התיכון. שטח ארץ אחד כזה הייתה ארץ ישראל.

בעוד שהעולם משיל כעת דמעות תנין על “פליטים פלסטיניים” שלמעשה לא קיימים, או קיימים בגלל שהמדינות הערביות סרבו – ועדיין מסרבות היום – לקלוט אותם לפני 68 שנים, בדיוק כפי שהן מסרבות לקלוט את אחיהם הפליטים הנוכחיים ממדינות המזרח התיכון וצפון אפריקה, 800,000 פליטים יהודים מארצות ערב / מוסלמיות נקלטו על ידי מדינת ישראל המתהווה, בזמן שהיתה חסרת אמצעים וענייה מאוד.

הבריטים ששלטו במנדט הבריטי פלסטין סירבו לאפשר לפליטי שואה היהודים מאירופה ההרוסה למצוא מקלט בישראל, על אף שהייתה קיימת הצהרת בלפור הבריטית שייעדה את ארץ ישראל כמולדת היהודים.

אם שלטונות המנדאט הבריטי לא נעלו את שערי ארץ ישראל בפני יהדות מזרח אירופה, כפי שעשו, זאת עוד לפני שהיטלר החליט להשמידם, אפשר בהחלט להניח שבכלל לא הייתה השמדת יהודים, שהשואה לא היתה נגרמת! הנאצים-הגרמנים רצו להיפטר מהיהודים, להוציאם מאירופה. היות ולא היתה מדינה בעולם שהסכימה לקבלם והמקום היחיד אליו יכלו היהודים לברוח היה לארץ ישראל, היטלר ועוזריו הגיעו להחלטה להשמידם, רק אחרי שלא מצאו או ראו שאין דרך אחרת.

לכן לבריטניה יש חלק ניכר באחריות להשמדת שישה מיליון יהודים בין השנים 1939-1945, כשמלחמת העולם השניה הסתיימה

Leave a Reply


Scroll Up