השמועות על נפילתו היו מוגזמות מאוד/שלומי אלדר

June 13, 2013 4:41 pm0 commentsViews: 32

Slider (72)

נתחיל בגילוי נאות: גם אני הערכתי שימיו ספורים. אולי לא שבועיים, אבל כמי שעקב אחר דיווחי המורדים, שלעיתים גבלו במניפולציה תעמולתית, הערכתי שהאיש, משפחתו, שלטונו ועדתו חיים על זמן שאול.

טעיתי בגדול. עכשיו זה ברור.  כרבים אחרים, הערכתי שהמנהיג החלשלוש, האיש שכולם לגלגו עליו ועל דמותו שהצטיירה כעלה נידף ברוח, לא ישרוד לאורך זמן. עכשיו מתברר שלא רק שהוא שרד את סופת האביב הערבי, אלא אפילו הצליח להדוף אותה במו ידיו המגואלות בדם.

גבירותי ורבותי, קבלו את המנהיג החזק של סוריה החדשה – בשאר אסד. ה”חלשלוש” נעלם מהזירה, נפל על חרבה של התקשורת שרוממה את מתנגדיו.  ומבין ההריסות, מבעד לעשן הקרבות שעוד מיתמר מעל עריה של סוריה, עולה אסד השרדן, העקשן, האיש שהדיווחים על מותו או על לכתו היו מוגזמים מאוד.

בשאר אסד משנס מותניו בדמשק כדי להישאר, וכל כוונותיהם הטובות של אירופה או של הבית הלבן לחמש את המורדים או לסייע להם לוגיסטית אינן ריאליות .  הם לא יפילו את המשטר בסוריה, אלא  רק יוסיפו לשפיכות הדמים האיומה.

בחודש האחרון הצליח הצבא הסורי על נספחיו – חיזבאללה ומשמרות המהפכה האיראניים, לבלום את התקדמות המורדים. הם הצליחו להחזיר את השליטה בעיר המפתח קוסייר ולהיערך לקרב המכריע – הקרב על חאלב. המורדים ניצחו תעמולתית, אך אסד ניצח בקרב. אין זה משנה מהן הסיבות – סיוע של רוסיה וסין, פיצול וסכסוכים בין כל הארגונים שלא השכילו להתאחד, ועוד. בשאר הוכיח שאם יורים בכל התותחים –  בטנקים, במטוסים ואולי אף  בנשק כימי, הסיכוי לנצח גדול.

ועכשיו, מארמונו בדמשק, יכול בשאר אסד להציץ בלגלוג לעבר מרקע הטלוויזיה בערוץ אל-ג’זירה, לראות בשידור חי את משפטו של חוסני מובארק מבית המשפט בקהיר, לחייך חיוך רחב ולומר בקול “מי אתה, יא ראיס לשעבר, שתלמד אותי איך לשרוד בשלטון.” בערבית, אגב, זה נשמע יותר טוב.

מעבר לנושא האישי, הגיעה העת להערכת מצב מחודשת.  האם הצעד שנקטה אירופה, כשהסירה את האמברגו על  משלוחי נשק למורדים, הוא נבון? האם הוא מועיל? האם האינטרס של מדינות האיחוד הוא לסייע למיליציות איסלאמיסטיות   כמו ג’בהת אל נוסרה – זרוע של אל-קאעידה שחולמת על איחוד של עיראק עם סוריה, להמשיך את שפיכות הדמים והטבח?

נראה שבעקבות אופן ניהולו של המשבר בסוריה כולם יצאו מופסדים. בעיני הציבור האמריקאי, כמו גם בעיני דעת הקהל הבינלאומית, ממשל אובמה כשל במדיניות החוץ שלו. הוא לא קרא את המציאות נכוחה. לייתר דיוק: שוב כשל. זה קרה לאמריקאים בעיראק,  באפגניסטאן, מצרים ועכשיו גם בסוריה.  בשעה שברק אובמה, ג’ון קרי ואחרים התלבטו, חשבו, נזהרו, ועוד פעם חשבו ואחר כך איימו על קווים אדומים, ואז נסוגו מהם, מישהו אחר לקח את כל הקופה.    אני מתכוון לסין ולרוסיה. בעיקר לרוסיה. ולדימיר פוטין וסרגיי לברוב נעמדו על רגליהם האחוריות והודיעו בגלוי, קבל עם ועולם “לא ניתן לבשאר ליפול”. ואכן אסד מראה סימנים ברורים שהוא כאן כדי להישאר. ואגב, להרבה יותר משבועיים. בקרב בין המעצמות, פוטין ניצח את  אובמה, ובגדול.

ויש עוד שחקן מרכזי באזור – ישראל.

זמן רב ישבה ישראל על הגדר. על פי דיווחים, היא סייעה לעיתים – ולא באופן סדיר –  למורדים, עד שיום בהיר אחד היא תקפה מן האוויר. ומה יצא מזה? מתיחות עמוקה  בין ישראל לסוריה, וגבול צפוני  שממנו עלולה כל רגע להיפתח הרעה.

אז מהי בעצם המסקנה? לגנוז את כל התוכניות שהוכנו בישראל ובמערב ל”יום שאחרי”?   להיערך לסוריה של בשאר אחר? נדמה כי לא נותרה ברירה אלא לקבל את  בשאר אסד בגלגולו החדש: מנהיג שמה שלא הרג אותו, רק חישל אותו.

כמעט כולנו, ואני מתכוון לכמעט כל העיתונאים, הכתבים והפרשנים – ניתחנו את האירועים בסוריה על בסיס  דימויים שגויים שאנחנו יצרנו במו-ידינו.

עכשיו צריך  לתקן את המעוות ולייצר תמונת מציאות אחרת,  שלא תתבסס על  שאיפות או פנטזיות, אלא על המציאות בשטח.

ויפה שעה אחת קודם.

Read more: http://www.al-monitor.com/pulse/iw/contents/articles/opinion/2013/06/assad-survive-analysts.html#ixzz2W3x7bDFX

Leave a Reply


Scroll Up