התמות נפשך עם השמאל מאת: נעמי טש – אשת חינוך?

September 16, 2019 10:38 pm0 commentsViews: 5

הבחירות הן על הצלת הדמוקרטיה? על חיסולו של ביבי? על חיסולו של השמאל! איך קורה שלמען סילוק ביבי נדרשת הקרבת השמאל?

נולדתי בארץ ב-1948. מצד אחד – לתוך משפחה רחבה, משפחה של בוני הארץ ומייסדיה, ומצדם אני “מלח הארץ”. מצד שני – עד גיל 8 גרתי בצריף עם שירותים בחוץ ועכברים בפנים. בת 8 עברתי לבית בלוקים בחצר קטנה שנשקה לשכונת תימנים ותיקה. ב-7 מתוך 12 שנות לימוד בבית-ספר ממלכתי – “עולם הפוך” – 3 מחנכים מעולים, בזה הסדר: מרוקאי, תימני, עיראקי, והמורה לבגרות באנגלית, עיראקי גם הוא. משפחתי מצד סבי השני (הסב שנרצח באושוויץ) – קטנה, מגוונת, וצבעונית מאוד. בן-דוד אחד אי-שם בנגב הרחוק, והשאר נולדו ביבשות רחוקות. כלומר – כל חיי נעים על הרצף שבין “מלח הארץ” לבין החריגות והזרות.

אולי הצורך לקרב בין הקצוות גרם לקשר העמוק מאוד שפיתחתי עם השנים כלפי המקום לשפות השמיות, להיסטוריה של המקום, ולתרבות המפוארת שהולכת הרחק אל תוך האלף השלישי לפני הספירה – תרבות, שהעבריות והיהדות נולדו ונוצרו מתוכה, ושגבישי תולדותיה שמורים היטב במקרא ובחז”ל (מעט שבמעט מכל השפע הזה נלמד בבתי-ספר בישראל, זו שקמה על הזיקה השורשית למקום – וקוטעת אותה במו ידיה). הצורך הזה, השפעת התקופה, והעדר כל קשר למקומות שמהם הגיעו הורי – הם גם מולידי אהבת המולדת הישראלית שלי. למרות כל זאת ליווה אותי תמיד צל של זרות ביחסי עם החברה הישראלית. מעת לעת מצאתי עצמי מתבוננת מבחוץ ושואלת את עצמי – רגע, מי פה באמת הזר?

בימים אלה הולך הצל הזה וגדל, כששאלות רבות מטרידות אותי יותר ויותר. אחת מהשאלות, חמה במיוחד: על מה באמת הבחירות האלה – הצלת הדמוקרטיה? חיסולו של ביבי? חיסולו של השמאל? המבט מבפנים והמבט מבחוץ מתלכדים לתשובה אחת: חיסולו של השמאל! בכל הכבוד, ביבי הוא אדם אחד, שלפי כל הסימנים עתידו כבר מאחוריו. איך קורה שלמען סילוקו, כמעין תנאי הכרחי ומספיק לשמירת הדמוקרטיה – נדרשת הקרבת השמאל? ואיך בדיוק יציל חיסול השמאל את הדמוקרטיה?

הנה מתוך קטע של ימנית מצביעה ל”כחול לבן”, קטע שפורסם על-ידי מטה “כחול לבן” – דבריה תואמים לגמרי דברים שהשמיע גנץ: כי אני מאמינה שלליכוד אחרי ביבי יהיה תיקון משמעותי וחשוב. בכירי הליכוד רק מחכים להזדמנות לשלוח את ביבי הביתה, והם יעשו את זה בשנייה שהוא לא יצליח להרכיב ממשלה. ביום שאחרי נתניהו ‘כחול לבן’ תקים ממשלת אחדות חילונית עם הליכוד, וביחד הם יפעלו לאחות את השסעים בעם”. על הבסיס ה”יציב” הזה, הבהיר גנץ בקולו, ניתן יהיה לצרף גם את החרדים (והם יבואו, במחיר כזה או אחר).

מי יישאר באופוזיציה? 4-5 שמאלנים, אי-אילו גזענים, והערבים נושאי שנאתם? זו הדמוקרטיה שעל הצלתה מדברים פה? אנשים מתכוונים לזה ברצינות, או ששוב לא הבנתי את התמרון ושוב אני שוברת את הכללים? האם שוב לא הבנתי את החישובים האסטרטגיים המסובכים, שפעמים אין-ספור הוכיחו עצמם כחוכא ואטלולא? ואת השאלה “איפה היית ומה עשית עד עכשיו, לאן נעלמת?” – כבר שאלתי בעצמי. התשובה היא: שנה שלמה נדדתי במסע חיפושים נואש אחר השמאל, וכבר עלה בדעתי החשד שאולי הוא חוסל או התאבד. האמנם השמאל ממילא ז”ל? או שמא מדובר בעוד נבואה שמגשימה את עצמה? האם “כחול לבן” הוא באמת המוצא האחרון להצלת הדמוקרטיה? ספק רב, כפי שכבר הראיתי.

אם מנוי וגמור אתכם לא להצביע לשמאל, אלא לימין באמצעות “כחול לבן” – לפחות אל תשלו את עצמכם. הצלת הדמוקרטיה לא משם תבוא. אתם פשוט מצביעים לימין שאיננו לעומתי לליכוד, רק מעונב יותר וללא אופוזיציה. דמוקרטיה – זה לא!

Leave a Reply


Scroll Up