ויקיליקס “שמה רגל” לרה”מ יפן

August 1, 2015 1:41 pm0 commentsViews: 156

הארגון חשף מסמכים על ריגול של וושינגטון ביפן ומקשה על אבה להביא לשינויים בצבא

Japan

מפגינים בטוקיו מוחים נגד מהלכיו של רה”מ אבה הנוגעים לצבא היפני

ארצות הברית שוב מסתבכת בפרשת ריגול נגד בת בריתה, והפעם – יפן. ארצות הברית יירטה במשך שנים שיחות טלפון בין בכירים ביפן הנוגעים לנושאים רגישים ובהם מסחר, שינויי אקלים והיחסים בין המדינות. כך עולה ממסמכים שחשף אתר ויקיליקס.

חשיפת המסמכים עלולה לפגוע גם בראש ממשלת יפן, שינצו אבה, שמנסה להעניק לצבא היפני סמכויות נוספות כדי שיהיה פעיל יותר ביחסים עם ארצות הברית, בזמן שמפגינים מקומיים מוחים על המהלך.

על פי הדיווחים, הסוכנות לביטחון לאומי בארצות הברית עקבה אחרי 35 מטרות ביפן בשנת 2006, השנה בה החל אבה את כהונתו הראשונה.

בין המטרות של הסוכנות היו המרכזיה של משרד הקבינט היפני – משרדו הרשמי של אבה, וקווי טלפון בין שרים בכירים לבין ראש הממשלה בטוקיו. עוד האזינה הסוכנות לביטחון לאומי לגורמים רשמיים בבנק המרכזי ובמשרד הכלכלה והמסחר.

בהצהרה שמסר ארגון ויקיליקס נאמר כי “הדיווחים מראים את עומק הריגול האמריקני בממשל היפני”.

ארבעה מהמסכמים שחשף ויקיליקס מסווגים “סודי ביותר”, ואחד מוגדר ככזה שמותר לשתף עם בנות ברית בכירות של ארצות הברית: אוסטרליה, קנדה, בריטניה וניו זילנד.

דובר ראש הממשלה היפני, קנקו סונה, אמר בתגובה לפרסום כי “אנחנו בקשר קרוב עם ארצות הברית לגבי המידע שהסוכנות לביטחון לאומי אוספת. עם זה, לא נתייחס לפרסומים בגלל אופיים. הממשלה ממשיכה לעשות כל מאמץ כדי לאבטח את המידע”.

Leave a Reply


Scroll Up