חוזרים הביתה: מה עשה הצבא האמריקני בסוריה מאת נטא בר?

December 19, 2018 9:30 pm0 commentsViews: 7

סיוע למורדים מול אסד, לחימה לצד הכורדים נגד דאעש בצפון-מזרח המדינה ואיסוף מודיעין על איומים נוספים באזור • הנשיא טראמפ הודיע על הבסת דאעש וסיום המשימה הצבאית בסוריה, אך מה הייתה המשימה של החיילים האמריקנים בתוך מלחמת האזרחים המבלבלת בשכנה מצפון?

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הכריז על השלמת משימתה של ארצות הברית בסוריה ועל השבת כל הכוחות האמריקנים המוצבים במדינה.

הכרזתו של הנשיא, זכתה לביקורת נוקבת בממשל האמריקני וברחבי העולם, כולל בקרב בעלות בריתה של ארצות הברית, אך לפני שניתן להבין את משמעותו של המהלך הפתאומי, יש להכיר את סיפורה של ההתערבות האמריקנית במדינה ואת הסיבות ששכנעו את קברניטיה לסכן חיילים אמריקנים באחת המדינות המסוכנות בעולם.

כישלון והזדמנות

ההתערבות האמריקנית בסוריה התחילה בשנת 2012, שנה לאחר תחילת מלחמת האזרחים במדינה, כמבצע סודי של סוכנות ה-CIA, להכשיר ולאמן 5,000 לוחמים מורדים מתונים יחסית, שיהוו משקל נגד ללוחמי הארגונים הסלפים הקיצונים, שזכו להצלחה בקרב המורדים.

בשנת 2014 החליט הקונגרס לאמן באופן גלוי את כוחות המורדים המתונים, והקצה לשם כך 400 חיילים מהכוחות המיוחדים של צבא ארצות הברית, שיוצבו באזורים בשליטת המורדים בסוריה.

אך על אף המאמצים לחזק את כוחות האופוזיציה המתונה, את עיקר ההצלחות בשדה הקרב קצרו כוחות ג’בהאת אל-נוסרה, שקשורה לאל קאעידה. בשנת 2014 פרצו כוחות דאעש לתוך עמק הפרת בסוריה, מתקדמים במהירות מדהימה כשהם חמושים בנשק כבד שנפל לידם מהצבא העיראקי הנסוג במוסול.

כוחות דאעש התקדמו דרך ליבו של האזור הכורדי בסוריה, כובשים כפר אחר כפר. הם נעצרו בעיר קובאני, שם הטילה המיליציה הכורידת YPG את שאירת כוחותיה במטרה לנסות לעצור את הטנקים והתותחים של דאעש. הקהילה הבינלאומית וגורמים במפלגה הדמוקרטית שכנעו את הנשיא דאז, ברק אובמה, להתערב לטובתם של הכורדים. מטוסים אמריקנים הפציצו את שיירות הרכב של דאעש והצניחו נשק לכורדים הלוחמים, עד שלבסוף גורש דאעש מהאזור.

התבססות בצפון מזרח סוריה

השילוב של כוחות מיוחדים אמריקנים והמיליציה הכורדית הנחושה התגלו מהר מאוד כסיפור הצלחה. הכורדים הצליחו לשחרר עיר אחר עיר משליטתו של דאעש והסיוע האמריקני הלך והעמיק. האמריקנים סיפקו לכורדים כלי רכב משוריינים ושלחו יחידת ארטילריה, מסוקי תובלה ומסוקי תקיפה, על מנת לסייע להם ברמה הלוגיסטית והטכנולוגית.

הבסיסים האמריקנים הגדולים בסוריה 

על פי כלי תקשורת שונים, ארצות הברית הקימה שמונה בסיסים בשטחים, שבהם שולטים הכורדים בצפון סוריה, בהם שני שדות תעופה צבאיים שאפשרו העברת כוחות וציוד לאזור. בתוך כך, ארצות הברית לא זנחה לגמרי את הסיוע למורדים ומחזיקה בבסיס צבאי של הכוחות המיוחדים בטאנף שבמזרח המדינה, סמוך לגבול הירדני.

נכון להודעתו של הנשיא על נסיגה, ארצות הברית מחזיקה 2,000 לוחמים במתקנים השונים בסוריה, רובם הגדול מספקים סיוע בלחימה עבור המיליציה הכורדית. עדות לתפקיד המסייע של הכוחות האמריקנים הוא שיעור האבדות הנמוך יחסית בקרב הלוחמים האמריקניים, חמישה בלבד במשך למעלה מחמש שנות נוכחות באזור.

בסיס צבאי אמריקני בסוריה // צילום: איי.אף.פי

הנוכחות האמריקנית בסוריה שימשה ככלי נשק שובר שוויון במאבק מקומי נגד ארגון הטרור דאעש, שבשיאו הצליח לכבוש את רוב צפון מזרחה של המדינה. ביחסית מעט השקעה חומרית ואנושית, הצליחו האמריקנים להביא לנפילתה של אימפריית הטרור של דאעש בסוריה, לחיסולם של אלפים ממחבלי הארגון וללכידתם של רבים מאנשיו וראשיו.

Leave a Reply


Scroll Up