חוקר אמריקאי: רק מישראל דורשים לפנות התנחלויות/ אריאל כהנא

June 15, 2013 5:45 am0 commentsViews: 50

הרבה מתנחלים יש בעולם. בקמבודיה, במרוקו, ברוסיה ובקפריסין הטורקית, למשל. בשום קונפליקט לא נידונה האפשרות של פינוי המתנחלים מבתיהם. על שום התנחלות לא נאמר שהיא מנוגדת לחוק הבינלאומי. מחקר חדש של פרופ’ אמריקני חושף סטנדרט כפול של קהילת המשפט הבינלאומית. פרסום ראשון

ביום ראשון, לפני אולם כמעט ריק בפקולטה למשפטים של אוניברסיטת בר-אילן, עלה על הדוכן פרופסור צעיר בעל מבטא אנגלי כבד, וחשף את מה שהיה מונח לכולם לפני העיניים, אבל אף אחד לא טרח לראות. מחקר השוואתי שערך פרופ’ יוג’ין קונטורוביץ’ מראה שיש בעולם עוד כמה סכסוכים טריטוריאליים חוץ מהקונפליקט הישראלי-פלסטיני. יש גם מתנחל אחד או שניים, שאינם מתגוררים בין הקו הירוק לקו הירדן. ולמען האמת, אפשר למנות בקלות לפחות תריסר דוגמאות של התנחלות לסוגיה.

 Slider (78)

מוסר כפול”. פינוי נווה דקלים צילום ארכיון: רענן כהן

יתרה מכך, בפרמטרים שוויוניים מתברר שהמקרה הישראלי הוא מהקלים שבהם. באף לא אחת מפרשיות ההתנחלות האחרות טען מאן דהו שמדובר באקט לא חוקי.

בשום מקרה לא גילתה הקהילה הבינלאומית מעורבות אינטנסיבית וחד-צדדית כפי שהיא עושה בהקשר הישראלי. בכל המקרים הדרישה לפנות את המתנחלים מהמקומות שבהם התיישבו כלל לא עלתה על השולחן, ואם עלתה נדחתה על הסף. לא צדדי הסכסוך ולא הקהילה הבינלאומית היו מוכנים לשקול גירוש המוני של מתנחלים כאקט של שלום. אדרבה, בחלק מהדוגמאות, העולם, בכלל זה האירופי הנאור, אימץ את המתנחלים בלי למצמץ.

מי שחשף את הממצאים המעניינים הללו הוא יוג’ין קונטורוביץ’, פרופסור מאוניברסיטאות שיקגו וג’ורג’ מייסון ,לשעבר מתמחה אצל המשפטן הבינלאומי המוביל ריצ’רד פוזנר.

קונטורוביץ’ הוזמן על ידי פרופ’ אבי בל, משפטן צעיר ומבריק מבר-אילן, שמעז כבר כמה שנים לנפץ כמה מיתוסים משפטיים בנוגע למעמד יהודה ושומרון. עבודת המחקר של קונטורוביץ’ טרם הושלמה, אבל המסקנות הכמעט סופיות מדברות בעד עצמן. מדינות שנסוגו משטח שנכבש בעת מלחמה לא נדרשו לקחת איתן את האזרחים שהשתקעו בשטח הכבוש. ודאי שאיש לא העלה בדעתו להרוס את הבתים או את היישובים שבנו.

פרופ’ קונטורוביץ’ מסביר שקו הזמן שממנו יש להתחיל לבחון את הסוגיה הוא התקופה שלאחר מלחמת העולם השנייה. אז התקבלה אמנת ז’נבה הרביעית, שבה נאמר כי “המעצמה הכובשת לא תגרש ולא תעביר חלקים מאוכלוסייתה האזרחית לשטח שכבוש על ידה”. הפרשנות הפלסטינית טוענת שגם אם תושבי יו”ש הישראלים עברו אל יישוביהם מרצונם החופשי, עדיין מדובר ב”העברה מצד המעצמה הכובשת”, ותפיסה זו קנתה לה אחיזה כמעט בכל העולם.

קונטורוביץ’ לא נכנס לוויכוח הזה. הוא מצמצם את מחקרו לשאלה כיצד התייחס המשפט הבינלאומי, בעיקר המשפטי אך גם זה הדיפלומטי, להתנחלויות אחרות.

הראשונה שבהן, כרונולוגית, הייתה בין מעצמות מערביות נאורות, בלב לבה של אירופה המערבית. בתום מלחמת העולם השנייה, בין שלל שינויי גבול דרמטיים שחלו באירופה, קיבלה צרפת את השליטה בחבל סאר, שהשתייך בעבר לגרמניה. הצרפתים לא סיפחו את השטח אלא הקימו רפובליקה שהפכה להיות בת חסותם ולא מעט צרפתים היגרו למחוז שגודלו קרוב למדי לזה של ישראל.

 peres and

התפיסה הפלסטינית תפסה אחיזה בעולם. אבו מאזן והנשיא פרס בירדן

גרמניה המערבית תבעה בחזרה את השטח השנוי במחלוקת ובשנת 1957 אכן פורקה הרפובליקה ושטחיה סופחו לגרמניה.”כמה תושבים צרפתים היו בה? האמת שאיני יודע כי איש לא עשה מזה עניין. היה מובן מאליו שהם ייוותרו במקומם. איש לא ציפה אחרת”, אומר קונטורוביץ’.

כמה דוגמאות אחרות נוגעות לרוסיה, אם בימים אלה ואם בשנותיה כברית המועצות. ב-2008, במסגרת המלחמה הקצרה נגד גיאורגיה, פלשה רוסיה גם לחבל אבחזיה. בחסותה הוקמה בו רפובליקה, כביכול עצמאית, שמדינות בודדות בלבד הכירו בה. אמריקה והאיחוד האירופי גינו כמובן, אבל מי זוכר.

מאז, רוסיה מעודדת בקביעות את אזרחיה לעבור לחבל הארץ המסופח דה-פקטו. על כך אין פוצה פה ומצפצף. “ברחבי רוסיה יש מודעות ‘בואו לאבחזיה’. זו לכאורה התנחלות קלאסית. לא מצאתי שמישהו גינה אותה”.

פוטין לא המציא את הרעיון של הושבת אזרחים רוסים בארצות שהקרמלין סיפח לעצמו. את הפטנט הזה, שהיה מקובל בעולם העתיק, יישמה ברית המועצות במספרים אסטרונומיים בשלוש הרפובליקות הבלטיות. בליטא לטביה ואסטוניה חיים עד היום מאות אלפי רוסים, על צאצאיהם, שהובאו בידי סטלין וממשיכיו. במקרה זה אין ספק שמדובר בהפרה בוטה של אמנת ז’נבה.

כשהתפרקה ברית המועצות דרשו הבלטיות שהמהגרים הרוסים, המהווים כרבע מאוכלוסיית לטביה ואסטוניה, ישובו לארצם. הן סירבו להעניק להם אזרחות – מצב שקיים בחלקו עד היו – אלא שגם הרוסים סירבו לקבלם בחזרה. האיחוד האירופי התערב בצורה ברורה. “עמדת ה-EU הייתה שעל התושבים הרוסים להישאר. האיחוד סבר שהחזרה כפויה שלהן לרוסיה מנוגדת לערכי זכויות האדם”, מספר קונטורוביץ’.

 avhazya

בואו לאבחזיה”. כוחות הצבא הרוסי פולשים לגיאורגיה ב-2008

למאמר המלא הקישו

 

Leave a Reply


Scroll Up