יוזמה מדינית מאת: שלמה גזית – אלוף מיל’, בעבר ראש אמ”ן

August 27, 2019 10:01 pm0 commentsViews: 3

לקראת הבחירות אין התמודדות בין המפלגות על דרכים מדיניות. להלן תמצית של תוכנית מדינית שאותה אני מציע לרשימות המרכז-שמאל.

נותרו עוד כ-3 שבועות עד ליום הבחירות. ב-17.9 נלך לקלפי ונשלשל מעטפה עם פתק של אחת מ-32 הרשימות המתמודדות. העימות בין הרשימות הוא מפלגתי או אישי, אך אין התמודדות בין דרכים מדיניות. מי שבא מן החוץ ועוקב אחר מסע התעמולה, יחשוב שאין לישראל בעיות מדיניות, בעיות ביטחוניות, בעיות כלכליות או חברתיות. אלה הן בחירות מפלגתיות. זו החמצה לאומית שההיסטוריה לא תסלח לנו.

ישראל נקלעת על סף התהום. אם לא נעצב מדיניות, ספק אם ניתן יהיה לסובב את הגלגל לאחור –ישראל מתדרדרת אל תוך תהום המדינה החד-לאומית. שוב לא נוכל להיפרד מן הפלסטינים שבגדה המערבית, כאשר הברירה שתעמוד בפנינו תהיה אפרטהייד, הפרדה בין האדונים בעלי זכות הבחירה לבין הפלסטינים נטולי הזכויות – או כינון מדינה אחת שכל אזרחיה שווים, ונמצא את עצמנו עם כנסת שתלך ותאבד את הריבונות היהודית.

למה אתה בא בטענות אלינו?”, יאמרו לי, “כמעט כל ממשלות ישראל ניסו להגיע להסכמים, ולא הייתה היענות מן הצד הפלסטיני!”. “אפילו אם אתם צודקים”, הייתי משיב להם, דווקא משום כך דרוש צעד מדיני חד-צדדי”.

עדיין אין זה מאוחר ליזום מדיניות חד-צדדית אשר תעצור את ההידרדרות ותקבע עמדת פתיחה ישראלית, אם וכאשר ניתן יהיה לשבת לשולחן המשא-ומתן

.

  • כצעד ראשון, הייתי מנחה את שגריר ישראל לאומות המאוחדות להודיע למזכיר הכללי כי ישראל מוכנה למשא-ומתן עם הפלסטינים על
  • בסיס החלטה 242 של מועצת הביטחון מ-1967; תוך התחשבות, כמובן, בהתפתחויות ב-50 השנים האחרונות.
  • הייתי קובע קו ברור בתחומי הגדה המערבית, שיהווה קו הפרדה בין ישראל היהודית לבין הטריטוריה הפלסטינית. קו זה יהווה את “קיר הברזל” הישראלי החדש.
  • קו זה יכלול את עיקר ההתנחלויות היהודיות הקיימות, שטח המהווה כ-8% משטח הגדה המערבית.
  • לא הייתי מפנה ביוזמתנו את ההתנחלויות המבודדות שקמו מעבר לקו זה. זאת, אף כי מאד אפשרי שהתנחלויות מבודדות אלה – כולן או חלקן – תתקפלנה מעצמן, משיבינו המתנחלים כי הברירה שתעמוד בפניהם בעתיד היא להישאר במקומן תחת שלטון פלסטיני – או להתקפל.
  • הייתי מגביל את ההתפשטות הישראלית בירושלים המזרחית, במטרה להשאיר שם מקום לבירה פלסטינית עתידית.
  • צעדים אלה ילוו בהצהרה פומבית על המדיניות הישראלית החדשה, הצהרה  שתלווה בהושטת-יד וקריאה לחידוש המשא-ומתן

זוהי, בתמצית, התוכנית המדינית שאיתה הייתי הולך לקלפי

.

אינני יודע כיצד היה הבוחר מתייחס לתוכנית. עם זאת, אני מאמין שאם הייתה קמה מפלגה ומעלה תוכנית זו או דומה לה – היה צעד זה מזעזע את התמונה המדינית. הציבור היה שואל את ראשי המפלגות המתמודדות:מהי תגובתכם? מה התוכנית המדינית שאתם מציעים לבוחר?

לצערי, לא קמה מפלגה עם תוכנית מדינית. אני מקווה שאיננו מאחרים את המועד.

Leave a Reply


Scroll Up