כוח שלום אינו תחליף להסכם שלום/עקיבא אלדר

June 15, 2013 5:55 am0 commentsViews: 72

Slider (81)

החלטתה של אוסטריה (6 ביוני) לפנות את 380 אנשיה מכוח אונדו”ף ברמת הגולן נפלה לידיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו כפרי בשל. בפתח ישיבת הממשלה ביום ראשון האחרון (9 ביוני) הוא אמר לשרים: “נסיגת הכוח האוסטרי מוכיחה שאיננו יכולים להשעין את ביטחוננו על כוחות בינלאומיים.” נתניהו צודק ועוד איך. אין מדינה בעולם שיכולה לסמוך על כוחות בינלאומיים שישמרו במשך שנים על ביטחונה, באזור שכל הקהילה הבינלאומית, בלי יוצא מהכלל, רואה בו שטח כבוש. גם לא ישראל.

כוח אונדו”ף הוקם כחלק מהסכם הפרדת הכוחות, שבמסגרתו פינתה ישראל את השטחים החדשים שכבשה במלחמת יום הכיפורים וכן 60 קמ”ר בגולן שהיו בידיה מאז שכבשה אותו לפני 46 שנה, במלחמת ששת הימים. אזור החיץ של האו”ם הוקם בשטח שפונה, וכוחות הצבא הישראלי והסורי דוללו משני צידיו.

אבל זה לא היה סוף הסיפור. אפילו לא הפרק המרכזי שלו; הקמתו של כוח אונדו”ף הייתה רק חלק אחד, ולאו דווקא העיקרי, של החלטה 350, שהתקבלה ללא התנגדות במועצת הביטחון של האו”ם ב-31 במאי 1974. במסגרת אותה החלטה, חברי הפורום הבינלאומי החשוב ביותר בעולם “קידמו בברכה” את הסכם הפרדת הכוחות בין ישראל לסוריה. הם ציינו כי ההסכם הושג בהקשר ליישום החלטת המועצה 338 מאוקטובר 1973- אותה החלטת מפתח, אחותה של החלטה 242 משנת 1967 – שלפיה ישראל נדרשה להסיג את כוחותיה המזוינים משטחים שנכבשו בעימות האחרון. כמו כן, נדרשו כל הצדדים לכבד ולהכיר בריבונותן של כל מדינות האזור, ולהבטיח את שלמותן הטריטוריאלית ועצמאותן המדינית. ממשלות ישראל, כולל ממשלת בגין, אימצו באופן רשמי את החלטות האו”ם 242 ו 338.

בעזרתו של הנשיא חאפז אל אסד, שסרב לבוא לירושלים בעקבות עמיתו המצרי אנואר סאדאת, המצב הזמני ברמת הגולן נהפך ליותר ויותר קבוע. בדצמבר 1981 התקבל בכנסת חוק רמת הגולן, שהחיל על האזור שנכבש את החוק הישראלי, ולמעשה סיפח אותו לישראל. ישראל התעלמה באלגנטיות מהעובדה שאין מדינה אחרת בעולם שהכירה בסיפוח, ומהעובדה שמועצת הביטחון של האו”ם אף קיבלה החלטה שקראה לביטול החוק וקבעה כי אין לו תוקף בינלאומי. אותה מועצה שבה ואישרה את הארכת תוקף המנדט של כוח אונדו”ף באזור החיץ בגולן. המנדט הזה לא כלל התערבות בהקמתן של 33 התנחלויות בגולן, שבהן חיים יותר מ-20 אלף ישראלים, שמשתמשים ברוב אוצרות הטבע, כולל מים, שטחי מרעה ואדמות חקלאיות.

כשנתניהו תובע מהקהילה הבינלאומית להגן על ביטחונם של תושבי רמת הגולן הישראלים מפני התוקפנות הסורית, ראש הממשלה מתעלם מהעובדה החשובה שמבחינתה של הקהילה הבינלאומית, הגולן הוא שטח כבוש. נתניהו גם מדחיק את העובדה שעד למלחמת ששת הימים חיו בשטח זה כ-128,000 תושבים סורים, ב-222 כפרים וחוות חקלאיות. במפקד שערך הממשל הצבאי הישראלי באוגוסט 1967, חודשיים אחרי מלחמת ששת הימים, נמנו בגולן רק 6,396 סורים. מכ-20 אלף תושבי העיר קונייטרה נותרו כ-300. כיום קיימים בגולן רק ארבעה כפרים דרוזיים.

למאמר המלא הקישו

Read more: http://www.al-monitor.com/pulse/iw/contents/articles/opinion/2013/06/un-forces-golan-perpetuate-israeli-occupation.html#ixzz2WE3CKBzr

Leave a Reply


Scroll Up