כחלון “מנותק קשר”. ליברמן: “לא אוותר על העקרונות” מאת יובל קרני

April 20, 2019 9:45 pm0 commentsViews: 17

קשיים בכניסה למשא ומתן הקואליציוני: בכירים בליכוד אמרו כי לא הצליחו לקבוע פגישה בין כחלון לנתניהו. בכולנו הגיבו: “הם בלחץ, הוא ייפגש עם נתניהו בחג או אחריו”. יו”ר ישראל ביתנו מסר כי היום בבוקר יחל המו”מ הקואליציוני עם הליכוד: “לא נוותר על העקרונות הבסיסיים שלנו”

המשא ומתן הקואליציוני בין הליכוד וישראל ביתנו ייצא לדרך היום, קשיים בכניסה לשיחות עם שותפה אחרת: בכירים בליכוד אמרו אמש (שבת) כי יו”ר כולנו משה כחלון “מנותק קשר”, והם לא מצליחים לקבוע פגישה בינו לבין ראש הממשלה בנימין נתניהו. זאת, לאחר שנתניהו הודיע כי לא יחל במשא ומתן עד שייפגש עם כל ראשי המפלגות. מכולנו נמסר בתגובה: “הם בלחץ, כחלון ייפגש איתו במהלך החג או אחריו”.

נתניהו וכחלון: חריקות בפתיחת המו”מ( צילום:עמית שאבי, EPA )

בתוך כך, שר הביטחון לשעבר ויו”ר מפלגת ישראל ביתנו ח”כ אביגדור ליברמן מסר אמש כי “מחר ב-10:30 בבוקר יחל המו”מ הקואליציוני בין הליכוד לישראל ביתנו”, והודיע כי מפלגתו לא תוותר על “ערכיה הבסיסיים”. בראש צוות המו”מ מטעם הליכוד יעמוד השר יריב לוין, ובראש צוות ישראל ביתנו יעמוד ח”כ עודד פורר.

“לא נוותר על עקרונות בסיסיים”. ליברמן ונתניהו(צילום: EPA)

ליברמן כתב כי “ישראל ביתנו היא מפלגה עם סדר יום ברור המורכב משלושה נושאים: ביטחון, עלייה-וקליטה, דת-ומדינה. עם כל הרצון להצטרף לקואליציה המתגבשת והמתבקשת, ועם הנכונות לגמישות, לא נוותר על העקרונות הבסיסיים שלנו”. גורמים בליכוד מעריכים כי המו”מ הראשון והיחיד עם ליברמן יהיה הנוקשה והמסובך ביותר, בשל ההתעקשות שלו להעביר את חוק הגיוס כפי שהוא עבר בקריאה הראשונה בכנסת היוצאת – “בלי שינוי של פסיק או נקודה”.

ביום שני האחרון הצהיר ליברמן כי “גם במחיר של הליכה מחדש לבחירות חדשות – לא יהיה שום ויתור של ישראל ביתנו בנושא גיוס בני הישיבות”. באירוע הרמת כוסית לכבוד חג הפסח שקיימה מפלגתו, הבהיר כי “מי שחושב שאנחנו נוותר על העקרונות שלנו תמורת כיסאות מפתים, זה לא יקרה”. הוא הדגיש כי “אנחנו יכולים להיות רק חלק מממשלת ימין במעשים ולא בדיבורים”, והוסיף שהוא ומפלגתו “רוצים לחזור למשרד הביטחון ולמשרד הקליטה”.

לגבי חוק הגיוס אמר ליברמן בנאומו כי “אם נצטרך לוותר על חוק הגיוס, נשב באופוזיציה או שנלך לבחירות חדשות. לא נסכים לדרישות של החרדים שרוצים לרוקן את החוק מתוכן. אנחנו דורשים שהחוק יובא להצבעה בקריאה שנייה ושלישית, בדיוק כפי שאושר בקריאה ראשונה בכנסת הקודמת. זה לא נגד החרדים ולא נגד ההלכה. החרדים נמצאים בשיכרון כוח וחטא היוהרה”.

ליברמן אף הציב תנאי: מפלגתו תתמוך בחוק “פסקת ההתגברות” כפי שרוצים נתניהו וסמוטריץ’, רק לאחר אישור חוק הגיוס. כדי לרמוז על חוסר האמון שהוא רוחש לנתניהו, עקץ: “לא נחתום על הסכם קואליציוני לפני שאראה מה נתניהו חתם לחרדים”, וסיכם באמירה כי “אם יקבלו את העמדות שלנו – נהיה שותפים נאמנים. אם לא – נלך לאופוזיציה או לבחירות”.

Leave a Reply


Scroll Up