לראשונה: הנהגת רבני אירופה תיפגש עם האפיפיור מאת צביקה קליין

April 19, 2015 11:53 am0 commentsViews: 79

הרבנים ייפגשו ביום שני עם האפיפיור פרנציסקוס בוותיקן, על רקע עליית האנטישמיות ביבשת. “חשוב מאוד שהוא יהיה לצדנו”, אמר רבה הראשי של בלגיה

פרסום ראשון: צמרת הנהגת רבני אירופה תיפגש מחר (יום ב’) בפעם הראשונה עם האפיפיור פרנציסקוס בוותיקן. ועידת הרבנים – ארגון הגג של רבני היבשת מאז 1956 – בראשות הרב פנחס גולדשמידט, ייפגשו עם האפיפיור במשכנו, כדי לדון בנושאים העומדים על סדר יומה של יהדות אירופה, ככל הנראה על רקע ההיתדרדרות במצבם הביטחוני של היהודים באירופה. בין השאר, ישתתפו רבה של בריסל הרב אברהם גיגי, נציג מוסדות לאודר הרב ג’וש ספינר ורבה הראשי של צרפת הרב חיים קורסיה.  בחודשים האחרונים חלה עלייה מהותית במספר האירועים האנטישמיים באירופה, בעיקר בחודשי קיץ, שבהם עלו מדדי האנטישמיות בכ-400 אחוזים במדינות אירופאיות שונות. המפגש עם האפיפיור יהווה עבור ראשי הקהילה היהודית כאבן דרך במאמצים הגדולים בהכרה כי ישנה סכנה קיומית לקהילות היהודיות במערב אירופה.

pope-and-the-rabbis

האפיפיור פרנציסקוס. ”חשוב לפגוש אותו” צילום: AFP

“אני חושב שזה חשוב לפגוש אותו ולעלות לפניו בעיות שונות עימן אנחנו מתמודדים”, אמר היום ל-nrg הרב אברהם גיגי, רבה של בריסל ובכיר בוועידת רבני אירופה. לדבריו, “ישנן בעיות של החברה בכלל, אך מצד שני, יש לנו את הבעיות הספציפיות שלנו כגון האנטישמיות, גזענות ועוד”.

הרב גיגי חושב שישנו צורך לבקש מהאפיפיור להתייחס לנסיונות לאסור את השחיטה ואת ברית המילה במדינות השונות. “אנו חושבים לבקש ממנו שיתייחס לבעיות כגון שחיטה וברית מילה, אנחנו היינו רוצים שגם הוא ישתתף וירים קול ויאמר שזה לא בסדר לאסור זאת”.

הרב, ציין כי קיימת חשיבות גדולה מאוד לפגישה עם האפיפיור, בעיקר בשל ההשפעה שלו עם ציבורים רבים באירופה. “הקול שלו נשמע. אנשים שומעים, וחשוב מאוד שהוא יהיה לצידנו. אני חושב שהעובדה שהוא פוגש אותנו, זה אומר שהוא מחשיב אותנו בתור מייצגי הרבנות האירופית, וזה חשוב מאוד. מה שחשוב הוא שהוא מקדיש לנו זמן, הוא מקבל אותנו. חוץ מזה, אני חושב שבכל ארצות אירופה, כשיראו וידעו שהאפיפיור נפגש עם הרבנים, אז מעמד הרבנים יעלה בעיניי האזרחים האירופאים. זה חשוב לנו מאוד מול הקהילה הקתולית”.

לשאלה האם מבחינה הלכתית אין בעיה להיכנס לוותיקן, השיב הרב גיגי כי “בוותיקן יש מקומות שאסור להיכנס אליהם, כיוון ששם יש כנסייה, ויש

  מקומות שהם נייטרליים. הוא יקבל אותנו במקומות נייטרליים, לא בכנסייה”.

בסביבתו של הרב חיים קורסיה, רבה הראשי של צרפת, מספרים כי לאחר מפגש הפסגה, הוא צפוי להיוועד עם האפיפיור ביחידות, זאת בעקבות פנייה אליו לפני כחודשיים, סביב שני הפיגועים בפריז, במערכת העיתון שארלי הבדו ובחנות הכשרה “היפר כשר”. השניים ידונו ביחסי שני הדתות, אך גם בעניינים אקטואליים הקשורים לאיום האיסלאמי על צרפת.

יצויין כי המפגש נשמר עד כה בסוד, זאת כנראה בכדי שלא לעורר את זעמם של רבנים חרדים בישראל, אשר יראו במפגש עם בכיר הדת הנוצרית בצורה לא חיובית. בוועידת רבני אירופה ובלשכתו של הרב הראשי אישרו את קיום המפגש

Leave a Reply


Scroll Up