“מאת לילך שובל: “הגשמתי את החלום של אימן, המשכתי בדרך שלו

April 22, 2015 8:17 pm0 commentsViews: 172

שישה מבני משפחת גדיר התגייסו בעקבות רב סמל ראשון אימן גדיר, שנהרג באסון הנגמ”ש לפני כעשור • סגן איברהים גדיר: “הוא היה ‘מרעיל’ אותנו, הערצנו אותו”

eman-gadir-1

“כל פעם שאימן היה מגיע הביתה בחופשה מהצבא הוא היה בא אלינו הביתה, מראה לנו תמונות ו’מרעיל אותנו'”, כך מספר סגן איברהים גדיר, מ”מ הכשרות בגדוד הסיור הבדואי. איברהים ועוד חמישה מבני המשפחה התגייסו לגדס”ר הבדואי בעקבות רב סמל ראשון אימן גדיר, שנהרג באסון הנגמ”ש לפני כעשור.

ערב יום הזיכרון סיפר איברהים כי התגייס לגדוד הסיור הבדואי בעקבות בן דודו וכי הגשים חלום של בן דודו כשהפך לקצין בצה”ל. “הייתי בן 13 כשזה קרה”, נזכר איברהים, “המוות שלו השפיע עלי להתגייס. הוא היה אומר לנו: ‘תתגייסו, זה טוב. נכון, סובלים, אבל אתם יכולים להתקדם’. הוא בעצמו רצה להתקדם. הערצנו אותו. המוות שלו היה לנו קשה, ואמרנו שאנחנו רוצים להתגייס בעקבותיו”.

15 מבני משפחת גדיר משרתים כיום בזרועות הביטחון השונות – לבד מגדוד הסיור הבדואי, משרתים בני המשפחה גם כגששים בצה”ל וגם ביחידות מחוץ לצבא כמו השב”ס. “החלום שלו היה להיות קצין, אבל אז קרה מה שקרה”, סיפר איברהים, “הגעתי לגדס”ר הבדואי, הייתי מ”כ, סמל בגדוד ועכשיו אני קצין. הגשמתי את החלום שלו, המשכתי בדרך שלו”. לדבריו, “אני תמיד זוכר את אימן בלב. הגששים הוותיקים יותר מספרים עליו הרבה”.

eman-gadir-2

אימן גדיר

המשפחה מתגוררת בכפר הבדואי ביר אל־מכסור שבגליל התחתון, שבו אחוזי הגיוס גבוהים במיוחד. כבדואים, בני משפחת גדיר אינם חייבים כלל להתגייס והם עושים זאת מבחירה ומתוך רצון טוב. “אין מה לעשות, אנחנו חלק מהמדינה הזאת”, אמר איברהים.

גדיר נהרג ברצועת עזה במאי 2004 באסון הנגמ”שים, אז נפגעו שני נגמ”שי M-113 של צה”ל יום אחרי יום. האירוע זכור יותר מכל בשל תמונות החיילים שזחלו על הקרקע בחיפוש אחר חלקי גופותיהם של חבריהם. יחד עם אימן גדיר נהרגו גם סגן אביב חקרני, סמל ליאור וישינסקי, סמל זאור סמיילייב ורב”ט אלעד כהן.

Leave a Reply


Scroll Up