עיטור לדיפלומטים פולנים שהצילו יהודים מאת אלדד בק

June 19, 2019 2:17 pm0 commentsViews: 94

נשיא פולין העניק מדליה לראשי נציגות המדינה בשווייץ במלחמת העולם השנייה, שהנפיקו מאות דרכונים ליהודים • “יד ושם” מסרב להכיר בהם כחסידי אומות העולם

סגן ראש ממשלת פולין ושרת התרבות עם קרובי המשפחה של קבוצת ברן // צילום: אלדד בק

נשיא פולין, אנדז׳יי דודא, העניק היום בטקס רשמי בוורשה מדליית כבוד לאומית לדיפלומטים שעמדו בראש הנציגות בשווייץ של הממשלה הפולנית הגולה בתקופת מלה״ע השנייה, על פועלם לספק אלפי דרכונים מזוייפים ליהודים בשטחי הכיבוש הגרמני. הענקת המדליות לאנשים שעמדו מאחורי מבצע ההצלה הנועז, נערך בצל מחאה גוברת מצד צאצאי ניצולי שואה על החלטת ״יד ושם״ שלא להעניק את תואר חסידי אומות העולם לחברי הקבוצה. המדליות הוענקו לקרוביהם של חברי הקבוצה, ארבעה דיפלומטים פולניים – בהם יהודי, ושני פעילים של ארגונים יהודיים, שעמדו מאחורי השגת מסמכי הדרכונים מנציגויות של מדינות דרום אמריקה בשוויץ, זיופם והעברתם ליהודים בפולין ובמדינות נוספות שהיו תחת כיבוש גרמניה. לפי ההערכות הייתה הקבוצה אחראית להנפקתם של קרוב ל-10,000 דרכונים מזויפים, שסייעו להצלתם של כמה מאות יהודים.

זו הפעם הראשונה שפולין מעניקה את מדליית ה”מעלה הטובה והסולידריות״ לפולנים ולא פולנים שהצילו פולנים במהלך מלחמת העולם השנייה והכיבוש הקומוניסטי. הנשיא דודא הדגיש בנאומו שהמדליה מוענקת כהוקרה לאנשים שגילו גישה אנושית בתקופות קשות. בטקס השתתפו גם כמה ניצולים וצאצאי ניצולים, ששרדו את השואה הודות למסמכים המזויפים שהנפיקה ״קבוצת ברן״.

פועלה של ״קבוצת ברן״, שפעלה בבירת שוויץ תחת אפם של הרשויות השווייצריות ושל הסוכנים הנאצים הרבים שהיו בשוויץ, נחשף במלואו רק בשלוש השנים האחרונות. בעקבות בקשת הכרה מתועדת שהועברה ע״י קונסול הכבוד של פולין בשוויץ, שהוא חבר הקהילה היהודית המקומית, החליט ״יד ושם״ להכיר רק בקונסול הפולני, קונסטנטי רוקיצקי, שמילא בכתב ידו את הדרכונים המזויפים כחסיד אומות העולם. באשר לשני הדיפלומטים הפולנים הלא יהודים האחרים – בכלל זה ראש הנציגות הדיפלומטית, השגריר אלכסנדר לאדוש, הוחלט להעניק להם רק מכתבי הוקרה על פועלם. החלטה זו עוררה ביקורת רבה בקרב צאצאי הניצולים, ששיגרו ל״יד ושם״ מכתב המדגיש שפעולת ההצלה לא הייתה מתאפשרת לולא יזם השגריר לאדוש את זיוף הדרכונים והעניק לפעולה את חסותו המלאה, בתיאום עם ממשלת פולין הגולה בלונדון.

נשיא פולין, אנדז׳יי דודא // צילום: איי. אף. פי.

קונסול הכבוד הפולני בשוויץ, מרקוס בלכנר, שהגיש ל״יד ושם״ את בקשת ההכרה בכל חברי הקבוצה הלא יהודיים כחסידי אומות העולם, מעריך בשיחה עם ״ישראל היום״, שההחלטה להעניק את התואר רק לרוקיצקי היא בעלת אופי פוליטי. ״הופתעתי מאוד מההחלטה. העברתי תיק מסודר ביותר עם כל הראיות שמעידות על מעורבות השגריר והדיפלומטים האחרים. יש שתי אפשרויות: אחת, שלא קראו ב׳יד ושם׳ היטב את החומר ששלחתי, דבר שאיני מאמין שקרה; או שיש עניין פוליטי כלשהו. ׳יד ושם׳ הוא אמנם לא גוף פוליטי, אבל לתחושתי הם מתקשים להכיר בשגרירים כחסידי אומות עולם. לא היה דבר כזה. תמיד הוכרו אלו ששימשו כקונסולים – והנה מקרה של שגריר פולני”.

בלכנר הוסיף: “אפשר להסיק שקיים קושי ספציפי להכיר בכך שממשלת פולין הגולה פעלה להצלת יהודים בשואה. הם לא מעוניינים לומר זאת באופן פתוח, כי יש דיון בין היסטוריונים על הסוגיה והאשמות. אבל לי ברור: הממשלה הפולנית הגולה עשתה הכל כדי להציל יהודים מהשואה. המברקים המקודדים הרבים שהועברו בין הממשלה הגולה לשגריר בברן, לשגריר הפולני בוושינגטון, והעברות הכספים לצורך זה מהווים גם ראיה לכך. זה ברור כשמש. צריך להכיר בזה. אולי הם עובדים על זה. אני מוכן לסייע, כדי שהדבר הנכון ייעשה״.

ב״יד ושם״ מבהירים בתגובה כי אין כל רקע פוליטי לקבלת ההחלטה. ד״ר יואל זיסנוויין, מנהל המחלקה לחסידי אומות העולם, מבהיר: ״זה שמישהו לא הוכר כחסיד אומות העולם לא אומר שסיפור ההצלה אינו נכון או אינו מדויק. השאלה מבחינת ועדת ההכרה בתואר היא עמידה בקריטריונים מסוימים. התיק הזה נדון הרבה מאוד זמן ונבחן לפי קריטריונים מסוימים. הועדה החליטה שאדם אחד מתוך השלושה מעשיו ראויים להכרה. שני האחרים קיבלו מכתבי תודה, שזה לא דבר של מה בכך. חשוב לציין, שהקריטריונים לגבי דיפלומטים הם מעט שונים מאשר ביחס לאנשים מהשורה. יש פה שאלות שנוגעות לחסינות, למילוי או אי מילוי הוראות. המקרה הזה היה עוד יותר מסובך בגלל הסטטוס המיוחד של פולין. אני ער לקמפיין לפיו ׳יד ושם׳ עשה טעות. אני לא מודע לטעות שנעשתה בעניין הזה. לא היה כל שיקול פוליטי בהחלטה הוועדה, איש לא חושב על ההקשר העכשווי, אלא ההקשר שבו בוצעו מעשי ההצלה והתיעוד שלהם״.

    

Leave a Reply


Scroll Up