פרק ו’ \ בן אלידע

January 27, 2019 10:37 pm0 commentsViews: 11

 

 הבחירות של 1896, נחשבות גם הן לאחת ממערכות הבחירות המשמעותיות ביותר בהיסטוריה האמריקאית. הדמוקרטים, התפלגו בדעותיהם כנראה לתמיד, בעקבות מדיניותו של המועמד לנשיאות שלהם וויליאם ג’נינגס בראיין, שדגל במהלכים פופיוליסטיים, ולא שמרניים. בראיין הובס בבחירות על ידי המועמד הרפובליקני – וויליאם מק’קינלי, שמרן שדגל בהטלת מכסים כבדים על היבוא, ובמערכת מוניטרית מבוססת על זהב בלבד. משנת 1836 ועד 1932, הצליחו הדמוקרטית להכתיר נשיא משלהם רק שתי קדנציות: וודרו ווילסון, מ1913 ועד 1921. איכשהו נשיאותו של ווילסון נחשבה בזמנו ל”התחלקות” רפובליקנית, שהציגו שני מועמדים לנשיאות, מאחר ולא הצליחו להסכים על מועמד מוסכם על שני אגפי המפלגה. האגף שפרש מהמפלגה הקים מפלגה חדשה בשם: ניו בול פרטי, והציג את הנשיא לשעבר תיאודור רוזבלט כמועמד. פיצול הקולות הרפובליקנים הביא לנצחון דמוקרטי חד פעמי.

ווילסון הדמוקרט הצליח לקדם הרבה רעיונות פרוגרסיביים, כולל איסור על מונופולים עסקיים, ורגולציה בעסקי הבנקאות, התעשייה והעסקים. למעשה במהלכיו הנציח ווילסון את הסדר החדש: הדמוקרטים מייצגים את האינטרסים של האיש הקטן, בעוד הרפובליקנים – את הכסף הגדול. היה זה ווילסון שהכניס את ארה”ב למלחמת העולם הראשונה, מה שכנראה החזיר את הבוחרים לזרועות המפלגה הרפובליקנית בבחירות של 1920, 1924 ו 1928.

הבחירות הקריטיות מספר 3 בתולדות אמריקה התחוללו בשנת 1932, בשיאו של המשבר הכלכלי הגדול שפרץ ב 1929. הדמוקרטים בניצוחו של פרנקלין דילנו רוזבלט החזירו לעצמם את השליטה בקונגרס, בסנט ובבית הלבן, כמו גם בהרבה מדינות דרומיות. היו אלה הדמוקרטים של רוזבלט שהנהיגו תכניות כלכליות מהפכניות ובתוכן חוק שכר מינימום, רשת הביטחון לגימלאים, אותה כינה רוזבלט: “סושיאל סקיוריטי” ועוד. העברת החוקים האלה לא הייתה קלה, שכן הרפובליקנים לחמו בהם מלחמת חורמה, שבמידה מסויימת לא נגמרה עד עצם היום הזה. רוזבלט עודד את התפתחותן של אגודות ואיגודים מקצועיים כמו: “האיכרים הקטנים”, “תושבי צפון העיר”, ארגון המהגרים

האירופים”, ארגוני עובדים, “ארגון הליברלים”, ארגון האינטלקטואלים והמחדשים ועוד. היו אלה ההתארגנויות האלה שאפשו למפלגה הדמוקרטית להחזיק בבית הלבן עד 1952, ולהחזיק ברוב מוחלט בקונגרס ובסנט באופן בלעדי כמעט לאורך כל התקופה עד אמצע שנות ה 90.

רוזבלט נבחר שוב ב 1936 ושוב בשנת 1940 ועוד פעם בשנת 1944. הוא היה הנשיא היחיד בהיסטוריה האמריקאית שכיהן ביותר משתי קדנציות. עם מותו, נכנס לבית הלבן סגנו הארי טרומן, שהצליח בקושי לזכות בבחירות של 1948. ללא כל קשר לנושא המדובר, כדאי אולי להזכיר כאן “נקודה ישראלית”: טרומן היה זה שהורה לנציגיו במועצת הביטחון להצביע בעד תכנית החלוקה ב 29 לנובמבר 1947. הוא גם היה זה שלמחרת ההצבעה שאשרה את תכנית החלוקה, הטיל למחרת היום, בעצת הצמרת הבטחונית שלו אמברגו מוחלט על כל סיוע למדינת ישראל החדשה, כולל סיוע כספי מצד אזרחים אמריקאיים. האמברגו הזה הי למעשה בתוקף עד מלחמת ששת הימים, והוא היה הסיבה העיקרית לכך שהצבא הישראלי הצטייד כמעט באופן בלעדי בנשק ובמטוסים צרפתיים.

המשך בשבוע

Leave a Reply


Scroll Up