קינת דוד, קינת עם ישראל מאת נורית גרינגר

April 21, 2015 2:33 pm0 commentsViews: 1282

 

Shaul-2

שאול ויהונתן, הנופלים הראשונים שעם ישראל מתאבל עליהם, אך לדאבונינו לא האחרונים.

האופן שבו עם ישראל זוכר את נופליו, חייב הרבה לסיפור התנ”כי על שאול המלך ויהונתן בנו. הציונות חיבקה את המיתוס של שאול וקינת דוד המוזכרת בשירי הזיכרון של עם ישראל בארץ ישראל.

קינת דוד היא הקינה שנשא דוד (המלך) על שאול (המלך) ובנו יהונתן לאחר מותם בקרב עם הפלישתים שנערך על הר הגלבוע. בקינה מבטא דוד את היגון, העצב והצער שחש לנוכח מותם של שאול ויהונתן ואת סערת הרגשות שהתחוללה בו. ובנוסף, דוד נשא את הקינה ונתן הנחיות ללמד את בני יהודה קשת. הקינה, מופיעה הספר שמואל ב’ פרק א’, היא אחת היצירות המפורסמות במקרא.

(יז) וַיְקֹנֵן דָּוִד, אֶת-הַקִּינָה הַזֹּאת, עַל-שָׁאוּל, וְעַל-יְהוֹנָתָן בְּנוֹ

(יח) וַיֹּאמֶר, לְלַמֵּד בְּנֵי-יְהוּדָה קָשֶׁת, הִנֵּה כְתוּבָה, עַל ספר הישר

(יט) הַצְּבִי, יִשְׂרָאֵל, עַל-בָּמוֹתֶיךָ, חָלָל: אֵיךְ, נָפְלוּ גִבּוֹרִים

(כה) אֵיךְ נָפְלוּ גִבֹּרִים, בְּתוֹךְ הַמִּלְחָמָה–יְהוֹנָתָן, עַל-בָּמוֹתֶיךָ חָלָל

“הצבי” פרושו הוד, תפארת.

“במותיך” פרושו המקומות הגבוהים בישראל, ההרים.

“איך נפלו גיבורים” – המילה “איך” מבטאת תדהמה וכאב על עצם נפילתם.

תקופת מלכות שאול מיוחסת למחצית השנייה של המאה ה-11 לפני הספירה.

נפילתם של שאול ויהונתן בקרב במובנים מסוימים משמשת ככאב טיפוס וכסמל לנפילה בקרב. קינתו של דוד היא הסמל לתגובת הנשארים. לא מעט שירים נכתבו מאז על נפילת המלך והנסיך בקרב, וביטויים מקינת דוד שובצו בשירי זיכרון שונים.

Shaul

סיפור נפילת שאול ויהונתן הוא רלוונטי גם היום.

בתרבות הישראלית, שאול מייצג את הצבר של הדור הקודם שעמד מול הנביא, שמואל, כהומניסט חילוני והקים את המלוכה. שאול, כמלך הראשון, הוא דמות שקל להזדהות איתה; מנהיג עם שמוקף באויב, פלישתים רבים וחזקים. וכך קל לראות בסיפור את האנלוגיה לתקופת קום מדינת ישראל. בטובו ובעדינות נפשו שאול מגבש את העם למלחמות מגן, והופך בעצמו לקורבן המלחמה הזו. שאול לא נכשל, את הממלכה שהקים ירש דוד המלך. הסוף ההרואי של שאול המלך ובנו מתאים למיתוס מצדה. אפילו אם הקרב נידון לכישלון, עצם המוות ההרואי הוא מספיק משמעותי בכדי לכונן עליו שנים רבות לאחר מכך.

31 מאות לאחר תקופת המלך שאול, ישראל עדיין מתאבלת על נופליה וקברים טריים עדיין נכרים.

היום עם ישראל מבכה את 23,320 חללי צה”ל שנפלו במלחמות ישראל. כולם גיבורי ישראל ובנופלם, ציוו לעם ישראל את מדינתו ואת חייו.

בחברה הישראלית קיימת סולידריות ייחודית לחייליה. יום הזיכרון לחללי צה”ל, השנה מתחיל בערב ה-21 באפריל וכל יום ה-22 באפריל 2015, הוא יום קשה במיוחד לעם ישראל.

החללים, מהערים הגדולות, מהיישובים הקטנים, מהקיבוצים והמושבים, ממרחבי אדמות המדינה. עם אחד, מאוחד עם יגון אישי ואבל לאומי.

אנחנו זוכרים ונמשיך לזכור את כולם, את כולם.

זעקתי, מתי ישראל תסים קץ לפלישתים הקמים מידי שנה להשמידה?


Leave a Reply


Scroll Up