רפובליקנים נגד טראמפ 1 \ מרק לוי

May 7, 2019 10:04 pm0 commentsViews: 16

“אני יודע הרבה על הרפובליקנים בוושינגטון, הם אנשים טובים”, אומר ביל וולד, הרפובליקני שהכריז לאחרונה שהוא מתמודד נגד טראמפ על מועמדות המפלגה הרפובליקנית לנשיאות ב 2020, “טראמפ אבל הצליח איכשהו להפוך אותם לעדר”.

המושל הרפובליקני לשעבר של מסצ’וסטס, דיבר באולם הכינוסים של מלון הילטון גרדן אין בניו המפשייר, שגודלו כגודל איצטדיון בייסבול בינוני, ושהיה מלא מפה לפה, בעת שהכריז על כניסתו למירוץ נגד טראמפ. בדבריו אמר וולד שהוא הולך לרדוף את טראמפ ללא רחמים”. דמותו של האיש בעל המראה היורמי משהו מטעה ביותר. הוא ידוע בכינויו בקרב מכריו כ”אוכל קיפודים”. הנשיא מצדו מתעלם בשלב זה מנוכחותו הזועמת של וולד על זנבו, ועד לרגע זה הוא התעלם ממנו ולא התייחס לקיומו אפילו בציוץ קטן אחד. וולד מצדו לעומת זאת, לא מפסיק להשמיע את קולו. בימים האחרונים הוא פרסם דיווח של מקורבים לטראמפ, שלפיו הם חוששים מתגובתו הנזעמת של מעסיקם כשיגלה את תוכן שיחתם עם רוברט מולר בעת שהעידו בפניו בשבועה: “זה מה שאנחנו רוצים בבית הלבן?” שאל וולד, “מישהו כל כך בלתי יציב שכל אחד בסביבתו יודע שהוא יכול להתפוצץ בכל רגע? זה לא מה שאנחנו באמת צריכים ורוצים בחדר הסגלגל. אני מניח שזה מה שחושבים רוב האמריקאים, ואפילו לא מעט רפובליקנים שפויים ביניהם”. וולד מדבר על המפלגה שלו כמי שהפכה ליורשת ברברית של מפלגה תרבותית ובעלת עקרונות, שראתה פעם את עצמה כמגינת הדמוקרטיה והחוק. בשנות ה 90 וולד כיהן כמושל רפובליקני של מסצ’וסטס, שנבחר הודות למצע סוציאליסטי – ליברלי, ביחד עם אמונה נחרצת ובלתי מתפשרת בשמירה הדוקה על התקציב. באותן שנים היה וולד בשר מבשרו של הזרם המרכזי של המפלגה הרפובליקנית. בשנים שחלפו מאז, היה וולד בין המתנגדים למלחמה בעירק ולשהות המתמשכת של הכוחות האמריקאים בעיקר ובאפגניסטן. לקראת הבחירות לנשיאות ב 2008, היה וולד הרפובליקני היחיד שהביע תמיכה מלאה במועמדותו של ברק אובמה לנשיאות. בשנת 2016, נכנס וולד לרשימה המצומצמת של המועמדים לסגנות הנשיאות במלגה הרפובליקנית. בימים אלה, וולד מנסה לעודד מהפכה נגד טראמפ במדינת ניו המפשייר, שנחשבת לברומטר של רצון הבוחר האמריקאי ושנתנה את קולה לטראמפ בבחירות האחרונות. לא בכל מדינה בארה”ב ניתן לרוץ בבחירת מוקדמות כנגד נשיא מכהן. ניו המפשייר הינה אחת מהמדינות שמרשה למועמדים עצמאיים לרוץ נגד הנשיא, ווולד לא מהסס לנצל את האפשרות.

הפרשנים בצד הימני של המפה הפוליטית חושבים שאין לוולד שום סיכוי מול טראמפ. “וולד מייצג מפלגה רפובליקנית שהייתה קיימת לפני 50 שנה ולא את הבסיס הרפובליקני העכשווי”, אומרת איליין קמארק ממכון ברוקינגס, שספרה “הפוליטיקה של הבחירות המוקדמות”, נחשב לספר מבריק במיוחד.

“עבור רבים מתומכי טראמפ, וולד נחשב לדמוקרט יותר מאשר לרפובליקני” אומר טום ניקולס, רפובליקני ותיק וכותב הספר: “מות המומחיות”, “הוא איש עשיר מלידה מהחוף המזרחי של ארה”ב, עם השכלה גבוהה ביותר, שהגדיר את עצמו בעבר כסוציאליסט – ליברל. הוא בדיוק הסטיראוטיפ שטראמפ מדביק למתנגדיו שאותם הוא מכנה – מנותקים ואליטיסטים”. וולד מצידו אינו מסתיר את גאוותו על שני התארים מהרווארד שהוא נושא, ואת העובדה ששני בניינים בקמפוס של הארווארד נושאים את שם משפחתו. אי אפשר להתעלם מהעובדה ששבאקלים הרפובליקני הנוכחי, וולד מוצא את עצמו כדג מחוץ למים.

בעת הופעתו בפוקס ניוז, נשאל וולד: 87% מהבוחרים הרפובליקנים על פי הסקרים, תומכים בטראמפ. למה שיצביעו בשבילך?” “אם דונלד טראמפ באמת פטריוט אמריקאי כפי שהוא מגדיר את עצמו”, ענה וולד ללא היסוס, “הוא חייב להתפטר מתפקידו לאלתר. הדוח של מולר חושף את העובדה שטראמפ הינו גל פשעים של איש אחד”. אז למה אתה חושב שאתה האיש המתאים ביותר להחליף אותו? הקשה המראיין. “אני לא יודע אם אני האדם הכי מתאים להחליף אותו”, ענה וולד, “אבל אף אחד אחר לא קם”.

בחינה של ההיסטוריה הפוליטית של אמריקה מגלה, שניתן לספור על אצבעות של יד אחת את מספר המקרים בהם נשיא מכהן נאלץ להתמודד בבחירות מוקדמות מול מועמד ממפלגתו. בכל המקרים אבל שזה קרה, הנשיא המכהן הפך להיות נשיא של קדנציה אחת, ולא משנה בנשיא של איזה מפלגה מדובר. לינדון ג’ונסון בזמנו אפילו פרש מהמירוץ לקדנציה השנייה שלו, בעת שרוברט קנדי וטד קנדי, רצו כנגדו בבחירות המוקדמות

אי אפשר לומר בוודאות שהסטטיסטיקה הזאת תחול גם על טראמפ. הניסיון מוכיח שכל האמיתות הידועות לא חלות עליו. איך אומרים? בכל כלל יש יוצא מן הכלל.

Leave a Reply


Scroll Up