תחקיר בניו יורק: “ישראלי עקץ בעשרות מיליונים בשיא משבר הקורונה”

May 3, 2020 12:11 am0 commentsViews: 92

על פי תחקיר של “באזפיד ניוז”, בשיא התפרצות נגיף הקורונה בארה”ב הגיב ירון אורן-פינס, שהציג עצמו כמהנדס מעמק הסיליקון, לציוץ של טראמפ והבטיח: “אנחנו יכולים לספק מכונות הנשמה, שמישהו יתקשר אליי בדחיפות”. שלושה ימים לאחר מכן כבר שולמו לו 69.1 מיליון דולר – אך אף מכונה לא סופקה

לא הגיב לפניית “באזפיד ניוז”. ירון אורן-פינס

אתר החדשות האמריקני “באזפיד ניוז” דיווח הלילה (בין רביעי לחמישי) כי ישראלי לשעבר בשם ירון אורן-פינס, שהציג את עצמו כמהנדס מעמק הסיליקון, הצליח לחתום על חוזה של 69.1 מיליון דולר עם מדינת ניו יורק – לאספקה של 1,450 מכונות הנשמה. בהתאם לחוזה, שנחתם על פי הדיווח לאחר המלצה של הבית הלבן, הכסף הועבר לאורן-פינס תוך שלושה ימים – אך אף מכונת הנשמה לא הועברה תמורתו.

תחילת הסיפור ב-27 במרץ. תוך יום זינק מניין הנדבקים בנגיף הקורונה בארה”ב ב-20 אלף, ובמקביל נרשם גם זינוק במניין המתים. במסגרת המאבק בנגיף, החלה ארה”ב – כמו מדינות רבות בעולם ובהן ישראל – לפעול להשיג כמה שיותר מכונות הנשמה כדי למנוע מצב שבו בעומס רב לא ניתן יהיה לטפל בחולים הרבים.

הנשיא דונלד טראמפ השתמש ביום זה לראשונה בחוק שמעניק לו סמכויות חירום, והורה לענקית הרכב ג’נרל מוטורס לייצר מכונות הנשמה. “ג’נרל מוטורס חייבת לפתוח מיד את מפעל לורדסטאון באוהיו, שהיא נטשה ברוב טיפשותה, או מפעל אחר, ולהתחיל לייצר מכונות הנשמה, עכשיו!!!!!!! פורד, תתקדמו גם עם מכונות הנשמה, מהר!!!!!!!”, צייץ טראמפ בטוויטר.

מכונות ההנשמה לא הועברו. התגובה של אורן-פינס בטוויטר של טראמפ

באחת מאלפי התגובות לציוץ נכתב בנחרצות: “אנחנו יכולים לספק מכונות הנשמה לטיפול נמרץ, פולשניות ולא פולשניות. שמישהו יתקשר אליי בדחיפות”. את הציוץ כתב אורן-פינס, ישראלי לשעבר שמתגורר מאז אמצע שנות התשעים בעמק הסיליקון, וכפי הנראה מתמחה בטכנולוגיה סלולרית.

לחשבון הטוויטר של אורן-פינס היו, על פי “באזפיד ניוז”, רק 75 עוקבים (כעת מספר העוקבים עומד על 128). עוד דווח כי על פי בירור, אין לאורן-פינס כל ניסיון בחוזים ממשלתיים, וגם לא ניסיון בתחום המכשור הרפואי.

חלפו שלושה ימים מהציוץ – ומדינת ניו יורק שילמה לאורן-פינס 69.1 מיליון דולר. אורן-פינס, נכתב ב”באזפיד ניוז”, התחייב תמורת הכסף לספק 1,450 מכונות הנשמה. מדובר בסכום של 47,656 דולר עבור מכונה אחת – לפחות פי שלושה מהעלות הסטנדרטית של מכונה מדגם מתקדם. אולם, מכונות ההנשמה, כאמור, לא הגיעו.

מכונת הנשמה. אילוסטרציה

גורם רשמי במדינת ניו יורק, שביקש להישאר בעילום שם, אמר ל”באזפיד ניוז” כי החוזה עם אורן-פינס נחתם לאחר שהתקבלה המלצה ישירות מצוות המאבק בקורונה בבית הלבן. כחודש לאחר חתימת החוזה, מדינת ניו יורק ביטלה אותו, וכעת מנסה להשיב את הכספים שהיא שילמה.

הגורם סירב לציין אם ואיזה סכום הצליחה המדינה כבר להשיב. “אנחנו נמצאים בדיונים ויש עוד כמה סוגיות פתוחות”, מסרה דוברת מטעם המדינה.

הצעה דומה – גם לשר בנט

בשיחת טלפון עם “באזפיד ניוז” אמר אורן-פינס כי “לא אני ולא החברה שלי מעוניינים להגיב” – ולדברי האתר ניתק, ולא השיב לפנייה בכתב שהועברה אליו.

מהבית הלבן נמסר בתגובה ל”באזפיד ניוז” כי “צוות המאבק בקורונה בבית הלבן מעולם לא עודכן בדבר החוזה וכלל לא היה מעורב בו”.

מספר כמעט זהה של מכונות הנשמה. ההצעה לשר בנט

עוד נכתב בתחקיר כי ציוץ נוסף, שפורסם בטוויטר כשעה לאחר הציוץ של אורן-פינס, עשוי לשפוך אור על שאירע. על פי התחקיר, תגובה לציוץ של שר הביטחון נפתלי בנט, שכתב יזם ישראלי לכאורה בשם שגב בנימין – שלו שלושה עוקבים בלבד, בהם אורן-פינס – הציעה לספק מכונות הנשמה באופן דומה, הפעם לישראל.

“שלום, מיהו איש הרכש שאפשר לפנות אליו?”, כתב בנימין. “אני בעל חברה סינית וקיימת יכולת לשלוח 1,400 מכונות לארץ. אבקש שיחזרו אליי”. מדובר במספר כמעט זהה לזה של מכונות ההנשמה שהציע אורן-פינס למדינת ניו יורק.

בנימין, שעוקב בטוויטר אחרי אורן-פינס, השיב במענה לפניית “באזפיד ניוז”: “אני לא מתכוון להגיב”.

Leave a Reply


Scroll Up